top of page

Finommotorika fejlesztő és két
agyfélteke összehangoló program

Az eredményes tanuláshoz, képességeink hatékony kihasználásához, kreativitásunk
megéléséhez mindkét agyféltekénkre szükségünk van. A bal agyfélteke
gondolkodása logikus, elemzi az összes látott, hallott információt, tudatos kontrollt
gyakorol, problémákat old meg, felel a beszéd, az olvasás, írás irányításáért. Az
időérzékünkért is a bal agyfélteke a felelős.
A jobb agyfélteke működése ösztönös. A jobb agyfélteke felel a megérzéseinkért,
kreativitásunkért, fantáziadús gondolkodásunkért, térlátásunkért. Neki köszönhetjük,
hogy felismerünk formákat, arcokat, tudunk képekben gondolkodni, felel a
humorérzékünkért, zenei képességünkért. A jobb agyféltekének nincsen időérzéke,
az időben képtelen eligazodni.

Mindkét félteke az ellentétes oldalon lévő érzékszervekkel és izmokkal áll kapcsolatban. (Tehát, ha gyermeked a jobb kezét, jobb lábát, jobb szemét, fülét használja gyakrabban és dominánsan, akkor az ő esetében valószínűleg a bal agyfélteke a domináns.) A két félteke között azonban szoros kapcsolat van, amely az úgynevezett kérges testnek köszönhető. Ez a kapcsolat erősíthető rendszeres, célzott mozgásokkal.

Minden bonyolultabb feladat elvégzéséhez több összehangolt képességre van szükségünk, és az sem feltétlenül igaz, hogy egyes „képességek” csak az egyik vagy a másik agyféltekében leltek otthonra. Ismeretes, hogy az agy mennyire plasztikus, milyen rugalmasan tud alkalmazkodni, milyen gyorsan újra tudja szervezni magát, ha a körülmények erre kényszerítik. A tökéletes működéshez tehát nem az a kérdés, hogy az adott feladatot melyik agyfélteke tudná jobban elvégezni, hanem az, hogy a különböző területek között milyen gyorsan és milyen könnyen létesülnek idegi kapcsolatok. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a kéregtest veleszületett rendellenességei, ahol a két félteke közötti kommunikációs zavarok tanulási nehézségekben, problémás szociális kapcsolatokban, vagy hangulatzavarokban nyilvánulnak meg.

Agyféltekék harmonizálása, összehangolása

Dr. Jill Board Taylor a Harvard Egyetem neuroanatómusa, szerint a jobb agyféltekénk számára nem létezik sem a beszéd, sem az idő fogalma, a jelenben él, az érzékeinken (hallás, látás, tapintás, szaglás, ízlelés) keresztül tapasztalja meg a valóságot. A bal agyfélteke eközben minden eseményt a múltban átélt történésekhez kapcsol és lehetőségeket vetít ki ezáltal a jövőnkre nézve, továbbá, ahogy a kutató mondja: „folyamatosan szövegel, megállás nélkül beszél hozzánk, figyelmeztet, irányít, szabályoz”.

Modern világunkban általában a bal agyfélteke a domináns, így ezt gyakrabban használjuk, miközben a jobb agyfélteke működése háttérbe szorul. Fontos azonban a jobb agyféltekénket is működésre ösztönözni.

TUDTAD? HOGYHA NINCS ÖSSZEHANGOLVA A JOBB ÉS A BAL AGYFÉLTEKE, AKKOR NEM JUT ÁT INFORMÁCIÓ EGYIKBŐL A MÁSIKBA?

Egy biztos, a két agyfélteke összehangolt működése nélkül ezeket a sorokat aligha tudná elolvasni bárki is. A jobb oldal az, amely felismeri a betűk formáját és a bal oldal, amely képes összeolvasni a betűket, s mindez persze a másodperc tört része alatt történik.

Miért fontos az összehangolás?

Mert a tanulásban fontos szerepet játszó területekre hat, fokozza a koncentrációs készséget, javítja a memóriát, serkenti az aktív agyműködést, könnyebbé teszi a feladatok megoldását, ha mindkét agyfélteke mozgósítva van, illetve új ötletek, új feladatmegoldások születhetnek.

Az agyféltekék összehangolása nemcsak az iskolai teljesítmény szempontjából fontos, hanem az élet minden területén előnyt jelenthet. Az agyféltekék harmonikus együttműködése segít kibontakoztatni a gyermekek teljes potenciálját, és hozzájárul a sikeres, kiegyensúlyozott fejlődésükhöz.

Mi okoz kézdominancia-zavart?

A legtöbb tanulási és magatartási probléma hátterében a két agyfélteke összehangolatlansága áll. Agyunk jobb és bal féltekéből áll, különböző pszichés funkciókat és fizikai aktivitásokat lát el. Például az írás, az olvasás és a számolás a bal agyféltekéhez köthető, míg a zenei, művészi készségek a jobb agyféltekéhez.

Az agyféltekék idegpályáinak kereszteződése miatt testünk két oldalát, az ellentétes oldali agyfélteke irányítja. Vagyis a bal agyfélteke a test jobb oldalát (jobb kéz, jobb láb, jobb szem, jobb fül), a jobb agyfélteke a test bal oldalát mozgatja. Ezt a féltekei elrendeződést, „oldalivá válást” nevezzük lateralizációnak.

Az agy fejlődése során mindenkinél kialakul, hogy melyik agyféltekéje lesz a domináns (laterális dominancia), illetve milyen arányban. Vannak teljesen jobb, enyhén jobb, kétkezes, enyhén bal és teljesen bal kezes emberek.

Dominancia-zavar alakulhat ki azoknál,

  • akiknél nem egyértelmű, illetve nagyon enyhe a laterális dominancia,

  • akik kevert dominanciával rendelkeznek (pl.: jobbkezes, de emellett ballábas vagy bal szemes)

  • akik eredendően balkezesek, de átszoktatták a jobb kéz használatára.

Milyen következményei lehetnek a laterális dominancia-zavarnak?

A laterális dominancia-zavar esetén nehézséget okozhat az írástanulás.Az ilyen gyerekek gyakran felcserélik a betű vagy szótagrendet (pl.: sz, helyett zs-t írnak, vagy gy helyett yg-t), sokan pedig fordítva vagy tükörírással írják a betűket, szavakat.

A térbeli tájékozódásuk bizonytalanabb, sokszor felcserélik vagy keverik a jobb és bal irányt. Írásképük sokszor rendetlen, csúnya és olvashatatlan.

Mozgáskoordinációjuk gyengébb, így rosszabbul teljesítenek az ügyességi feladatokban, mint problémamentes társaik. Ez pedig rendszeres kudarcélményt, feszültséget, érzelmi kiegyensúlyozatlanságot eredményez. A sikertelenség kisebbrendűségi érzést, bizonytalanságot, szorongást, gátlásosságot, vagy épp túlzott agresszivitást eredményezhet, ami a közösségi kapcsolatokra is kihat.

Az átszoktatott balkezeseknél, a kevert vagy gyenge laterális dominanciájú gyerekek között nagyobb százalékban fordul elő tanulási nehézség, DISZLEXIA, diszgráfia vagy dadogás.

Természetesen nem törvényszerű, hogy minden ilyen kisgyerek produkálja a fenti tüneteket, mivel sokan közülük nagyon rugalmasan és kreatívan kezelik és oldják meg a problémát anélkül, hogy ez különösebb fennakadást okozna. Azoknak viszont, akik csúnyán írnak vagy gyengébb a mozgáskoordinációjuk, sokat segíthetnek a két agyfélteke működését harmonizáló gyakorlatok.

 

A két agyfélteke összehangolt működését speciális gyakorlatokkal lehet elősegíteni.

A gyakorlatok segítik a jobb és bal agyfélteke közös munkáját, a látást, a hallást és a megértést, melynek következtében javulás tapasztalható az olvasás, írás, számolás területén. A gyermekek figyelmesebbé válnak, bátrabbak és szellemileg frissebbek lesznek.

A finommotorika fejlesztő és két agyfélteke összehangoló program segítségével minden gyermek megvalósíthatja azt a maximumot amire képes, a tanulás könnyűvé és élvezetessé válik, amilyennek lennie is kell.

Miért? Mert

– javítja a memóriát, agyműködést,
– a fokozza a koncentrációs képességet,
– könnyebben oldunk meg feladatokat
– tágítja a gondolkodás határait,
– segítségével új ötletek, megoldások születnek,
– intuíciós képesség javul,
– stresszoldó, relaxáló, regeneráló hatású, elősegíti az elme egyensúlyát

 

A finommotorika fejlesztő és két agyfélteke összehangoló program célja, hogy javítsa a gyermekek figyelmét, koncentrációját, kreativitását, kézügyességét, a részletekre való odafigyelést, a kéz és csukló mozgékonyságát, valamint az agyféltekék közötti koordinációt. A játékos feladatok segítenek javítani a figyelmet, a megfigyelést és a koncentrációt, javítják a kognitív képességeket és a memóriát, ezáltal hozzájárulva a jobb tanulmányi eredményekhez.

A program célja, hogy javítsa a kreatív és logikai gondolkodást, valamint a finommotoros készségeket. A szimmetrikus és különböző minták rajzolása elősegíti a szem-kéz koordinációt és a koncentrációt. Az agyféltekék közötti jobb kommunikáció hozzájárul az érzelmi szabályozáshoz és a szociális interakcióhoz.

A program feladatainak mindegyike az agy egy adott területét aktivizálja. Ez azért fontos mert a két agyfélteke különböző feladatokat lát el, a bal agyfélteke a részletek pontos megfigyelésére képes, míg a jobb az egészet értékeli. Tanulás során az információt a bal féltekével fogadjuk be, és a jobb oldalival dolgozzuk fel, így vagyunk képesek a részleteket összerakni.

 

A tanuláshoz, új dolgok elsajátításához szükséges a két agyfélteke összehangolt működése. Ennek hiánya tanulási és magatartási problémát okozhat. Gyermekkorban történő fejlesztése alapvető fontosságú, mert az agy ilyenkor a legfogékonyabb. Az ekkor megszerzett képességek a gyermek egész életére hatással vannak.

 

FEJLŐDJ VELEM, JELENTKEZZ MOST!

A bal agyfélteke dominánsokra jellemző:

– a jó beszédkészség,
– az analitikus gondolkodásmód,
– a jó matematikai,

– logikai képesség.

Agyfélteke.jpg

A jobb agyfélteke dominánsok:

– jó művészi hajlamúak,
– jó problémamegoldó képességekkel rendelkeznek
– vizuális típusúak.

bottom of page